Nasze Bio - wyszukiwarka
Nasze Bio - profil Facebook Nasze Bio - profil Google Plus   Nasze Bio - wyszukiwarka
Adres Nasze Bio

38-220 DĘBOWIEC
Dębowiec 651

Przepisy

 

 
 
                         Chleb z orkiszu.
 

Składniki:

2 kg mąki orkiszowej białej

1,2 l ciepłej wody  

2-3 łyżki stołowe dojrzałego zakwasu żytniego
3 łyżki płaskie soli kłodawskiej 
Wykonanie: Do dzieży wsypać 1kg mąki, wlać ciepłą wodę wymieszać na jednolitą masę i dodać zakwas. Ponowniwe dokładnie mieszamy. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 10-12 godz.
Po  wyrośnięciu zamieszać, dodać sól i 1 kg mąki. Mąki dajemy po nie dużej ilości dokładnie mieszając by nie powstały grudki. Czas wyrabiania około 15 minut. Przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na około 1 godz. Smarujemy dokładnie foremki smalcem gęsim lub wieprzowym. Wykładamy ciastem do połowy foremki. Przykrywamy ściereczką do wyrośnięcia. Czas około 30-40 minut. Nagrzewamy piekarnik do temp.200 stopni.
Wyrośnięty  chlebek wkładamy do piekarnika i pieczemy 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni.Całkowity czas pieczenia 50-60 minut. Po upieczeniu wyciągamy z foremek, układamy i przykrywamy ściereczką. Gdy chlebek jest już miękki zdejmujemy ściereczkę i pozostawiamy do wystygnięcia. 


                       Chleb z płaskurki i samopszy.


Składniki:
1 kg mąki z płaskurki (biała)
1 kg mąki z samopszy (biała)
1,2 l ciepłej wody
2-3 łyżki zakwasu żytniego
3 łyżki płaskie soli kłodawskiej 
Wykonanie: Do dzieży wsypać  1kg mąki z samopszy (wcześniej przesianą), wlać ciepłą wodę dobrze wymieszać, dodać zakwas i ponownie zamieszać. Przykryć i odstawić do wyrośnięcia na około 10-12 godz.
Po  wyrośnięciu zamieszać, dodać sól i 1 kg mąki z płaskurki (wcześniej przesianej). Mąki dajemy po nie dużej ilości dokładnie mieszając by nie powstały grudki. Czas wyrabiania około 15-20 minut. Przykrywamy i pozostawiamy do wyrośnięcia na około 1,5-2 godz. Smarujemy dokładnie foremki smalcem. Wykładamy ciastem do połowy foremki. Przykrywamy ściereczką do wyrośnięcia. Czas około 1-1,5 godziny. Nagrzewamy piekarnik do temp.220 stopni.
Wyrośnięty  chlebek wkładamy do piekarnika i pieczemy 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni. Całkowity czas pieczenia 50-60 minut. Po upieczeniu wyciągamy z foremek, układamy i przykrywamy ściereczką. Gdy chlebek jest już miękki zdejmujemy ściereczkę i pozostawiamy do wystygnięcia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zapraszamy do kontaktu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
przez firmę Nasze Bio zgodnie z Polityką Prywatności
©NASZ BIO - Gospodarstwo ekologiczne 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatności Polityka Plików Cookies