Nasze Bio - wyszukiwarka
Nasze Bio - profil Facebook Nasze Bio - profil Google Plus   Nasze Bio - wyszukiwarka
Adres Nasze Bio

38-220 DĘBOWIEC
Dębowiec 651

Przepisy

 

 
 
                         Chleb z płaskurki drożdżowy
 

Składniki:

2 kg m±ki z płaskurki (biała)

1,2 l ciepłej wody 

25 g drożdży
3 łyżki płaskie soli kłodawskiej 
Wykonanie: Do dzieży wsypać 1kg m±ki, dodać pokruszone drożdże wymieszć i wlać ciepł± wodę. Dokładnie mieszamy. Przykryć i odstawić do wyro¶nięcia na około 1 godz.
Po  wyro¶nięciu zamieszać, dodać sól i 1 kg m±ki. M±ki dajemy po nie dużej ilo¶ci dokładnie mieszaj±c by nie powstały grudki. Czas wyrabiania około 15 minut. Przykrywamy i pozostawiamy do wyro¶nięcia na około 1 godz. Smarujemy dokładnie foremki smalcem. Wykładamy ciastem do połowy foremki. Przykrywamy ¶ciereczk± do wyro¶nięcia. Czas około 30-40 minut. Nagrzewamy piekarnik do temp.200 stopni.
Wyro¶nięty  chlebek wkładamy do piekarnika i pieczemy 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 180 stopni.Całkowity czas pieczenia 50-60 minut. Po upieczeniu wyci±gamy z foremek, układamy i przykrywamy ¶ciereczk±. Gdy chlebek jest już miękki zdejmujemy ¶ciereczkę i pozostawiamy do wystygnięcia. 


                       Chleb z płaskurki i samopszy na zakwasie


Składniki:
1 kg m±ki z płaskurki (biała)
1 kg m±ki z samopszy (biała)
1,2 l ciepłej wody
2-3 łyżki zakwasu żytniego
3 łyżki płaskie soli kłodawskiej 
Wykonanie: Do dzieży wsypać  1kg m±ki z samopszy (wcze¶niej przesian±), wlać ciepł± wodę dobrze wymieszać, dodać zakwas i ponownie zamieszać. Przykryć i odstawić do wyro¶nięcia na około 10-12 godz.
Po  wyro¶nięciu zamieszać, dodać sól i 1 kg m±ki z płaskurki (wcze¶niej przesianej). M±ki dajemy po nie dużej ilo¶ci dokładnie mieszaj±c by nie powstały grudki. Czas wyrabiania około 15-20 minut. Przykrywamy i pozostawiamy do wyro¶nięcia na około 1,5-2 godz. Smarujemy dokładnie foremki smalcem. Wykładamy ciastem do połowy foremki. Przykrywamy ¶ciereczk± do wyro¶nięcia. Czas około 1-1,5 godziny. Nagrzewamy piekarnik do temp.220 stopni.
Wyro¶nięty  chlebek wkładamy do piekarnika i pieczemy 10 minut. Po tym czasie zmniejszamy temperaturę do 200 stopni. Całkowity czas pieczenia 50-60 minut. Po upieczeniu wyci±gamy z foremek, układamy i przykrywamy ¶ciereczk±. Gdy chlebek jest już miękki zdejmujemy ¶ciereczkę i pozostawiamy do wystygnięcia. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Zapraszamy do kontaktu

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych
przez firmę Nasze Bio zgodnie z Polityk± Prywatno¶ci
©NASZ BIO - Gospodarstwo ekologiczne 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polityka Prywatno¶ci Polityka Plików Cookies